Powrót czarnej płyty, czyli jak kupić pierwszy gramofon?
Mogłoby się wydawać, że czasy czarnych płyt minęły bezpowrotnie. Jednak rynek bywa zaskakujący, podobnie jak konsumenci. Okazuje się, że z roku na rok popularność muzyki na winylach rośnie. Wystarczy zerknąć na półki w sklepach muzycznych lub sprawdzić liczne ogłoszenia o kiermaszach płyt winylowych. Zanim jednak będziemy rozkoszować się trzeszczącą płytą, wypada rozejrzeć się za odpowiednim sprzętem, czyli gramofonem – odtwarzaczem winyli.
Jaki gramofon na początek?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, winyle stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie, na rynku dostępne jest coraz więcej rodzajów gramofonów. Wybierając sprzęt audio tego typu warto, zwrócić uwagę na kilka parametrów. Oczywiście, wcześniej zweryfikujmy swoje oczekiwania. Pomocne mogą okazać się pytania takie jak:
- Ile zamierzamy przeznaczyć na gramofon?
- Czy szukamy gramofonu profesjonalnego (dla DJ-a), czy do słuchania muzyki w domu?
- Czy ma być to gramofon ozdabiający pomieszczenie, czy nie ma to dla nas większego znaczenia?
- Czy przydatne będzie nam wejście USB, które umożliwi zgrywanie muzyki z płyty winylowej na inne nośniki?
Jeśli odpowiedzieliśmy sobie na te pytania, musimy przygotować się na kolejne, tym razem postaramy się pomóc w odpowiedziach.
Pierwszy gramofon. Napęd paskowy czy bezpośredni?
Zakładamy, że jeśli poszukujemy pierwszego gramofonu (w Polsce nazywanego często adapterem), będzie on służył do użytku w domowym zaciszu. W sklepie muzycznym sprzedawca może zapytać, czy potrzebujemy sprzętu z napędem paskowym, czy bezpośrednim. Do powszedniego odtwarzania płyt najlepiej sprawdzi się pierwsza z opcji, czyli gramofon z napędem paskowym, w którym talerz gramofonu porusza się dzięki gumowemu paskowi. Tego typu konstrukcja gwarantuje, że jakość dźwięku będzie odpowiednia, ponieważ silnik nie będzie przenosił wibracji na płytę.
Pierwszy gramofon. Manualny czy automatyczny?
Kolejny wybór musi rozstrzygnąć się pomiędzy gramofonem manualnym, półautomatycznym i automatycznym. Tutaj wszystko zależy od naszych oczekiwań i wygody:
- gramofon manualny – w tym przypadku ramię, na którym umieszczona jest igła, kładziemy sami na płytę i sami je zdejmujemy,
- gramofon półautomatyczny – w tym przypadku ramię z igłą do gramofonu kładziemy ręcznie, ale automat sam zdejmuje je z płyty po jej zakończeniu,
- gramofon automatyczny – ramię z igłą po włączeniu przycisku ustawia się na początku płyty i samo wraca do początku, gdy muzyka na płycie dobiegnie końca.
Wzmacniacz i głośniki do gramofonu
Poza gramofonem potrzebny będzie nam jeszcze wzmacniacz. Opcjonalnie może być to wzmacniacz z radiem lub wieża wielofunkcyjna. Ważne, żeby sprawdzić, czy ów sprzęt ma wejście „phono”, bo to ono będzie niezbędne do połączenia naszego gramofonu ze wzmacniaczem. To nie wszystko, do tego zestawu przyda się jeszcze głośnik. Warto pamiętać, żeby miał on porównywalną lub nawet większą moc niż zakupiony wzmacniacz.
Gdzie kupić płyty winylowe?
Gdy już udało nam się skompletować sprzęt, czas na poszukiwanie płyt z muzyką. Gdzie kupić płyty winylowe? Na początku warto zajrzeć do piwnicy lub na strych. Można również odwiedzić babcię i dziadka, a może wujka. W wielu domach gdzieś w zapomnianych miejscach można znaleźć od lat nieużywane płyty winylowe.
Jeśli planujemy powiększyć swoją kolekcję, pomocne mogą okazać się antykwariaty, w których często poza książkami można znaleźć muzykę. W wielu miastach organizowane są również kiermasze płyt winylowych, to często świetna okazja, aby znaleźć perełki w całkiem przystępnych cenach. Oczywiście, pomocny w naszych poszukiwania będzie Internet. Minusem zakupów realizowanych w ten sposób może być niepewność związana ze stanem zakupionego towaru.
Dla tych, którzy są gotowi na większe wydatki, sklepy muzyczne wciąż powiększają swój asortyment. Wiele nowych albumów współczesnych artystów poza CD można spotkać także na winylu. Niewątpliwie, świadczy to o wielkim powrocie czarnych płyt do łask.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana