W czym tkwi sekret popularności olejków z drzewa sandałowego?
Olejek sandałowy ze względu na wyjątkowo przyjemny i delikatny, lekko słodkawy zapach, kojarzony jest głównie z aromaterapią. Substancja ta ma jednak ponadto inne cenne właściwości, m. in: uspokajające, bakteriobójcze, lecznicze czy pielęgnacyjne. W tym artykule wyjaśnimy, w czym tkwi sekret jego popularności oraz dlaczego warto częściej po niego sięgać.
Jak powstaje olejek z drzewa sandałowego?
Olejek powstaje w procesie destylacji kawałków drewna sandałowego parą wodną. Do jego produkcji wykorzystywane są drzewa minimum 40 letnie – im bowiem starsze drzewo, tym więcej aromatycznej i intensywnej esencji można uzyskać.
Jak wyjaśnia ekspert ze sklepu internetowego Naturalne Aromaty 2: Najlepszej jakości surowiec uzyskuje się w procesie destylacji indyjskiej odmiany drewna zwanej Santalum Album. Jego przyjemny zapach oraz oleista konsystencja sprawiają, że najchętniej jest on wykorzystywany w aromaterapii oraz produkcji perfum. Substancja ta ma jednak szereg innych cennych właściwości.
Wszechstronne zastosowanie olejku sandałowego
Olejek sandałowy wykazuje działanie odkażające. Inhalacje z jego dodatkiem pomagają zwalczać infekcję, udrożniając drogi oddechowe i ułatwiając odkrztuszanie. Olej stosowany na skórę, służy zaś, między innymi leczeniu wszelkiego rodzaju ran, wyprysków i innych problemów dermatologicznych.
Napary i nasiadówki z olejku są pomocne osobom, które borykają się z nawracającym zapaleniem dróg moczowych, bądź ze schorzeniami narządów rodnych.
Ponadto składniki zawarte w tym olejku naturalnym pomagają niwelować negatywne skutki stosowania kuracji antybiotykowej.
Zastosowanie olejku w aromaterapii i kosmetologii
Poza wieloma właściwościami leczniczymi, olejek ten ceniony jest przede wszystkim w aromaterapii. Jego przyjemny zapach działa kojąco i odprężająco, dlatego producenci świec zapachowych, kadzidełek i odświeżaczy powietrza tak chętnie dodają go do swoich produktów. Ze względu na właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze warto dodać kilka kropel olejku do nawilżacza powietrza, co znacznie wpłynie na stan powietrza w domu, oczyszczając je, roztaczając zarazem delikatny zapach drzewa sandałowego.
Olejek sandałowy jest również istotnym, bardzo chętnie wykorzystywanym składnikiem wszelkich kosmetyków do pielęgnacji ciała. Pomaga on bowiem nawilżać i regenerować skórę. Dodatkowo składniki w nim zawarte służą redukcji blizn i przebarwień.
Nie sposób pominąć zastosowania tego wyjątkowego olejku do masażu, który, poza odprężeniem i kojącym aromatem, zapewni nam jedwabiście gładką i miękką skórę.
Ze względu na szereg cennych właściwości olejku z drzewa sandałowego, warto mieć go nie tylko w swojej kosmetyczce, ale i domowej apteczce.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana